Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Προβλημα με τα ελληνικά για custom messages σε validatonsummary control

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò neoklis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος neoklis στις 28-06-2011, 22:10. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  26-06-2011, 21:31 66385

    Προβλημα με τα ελληνικά για custom messages σε validatonsummary control

    καλησπέρα,

    Σε μία σελίδα χρησιμοποιώ validationcontrols και έχω προσθέσει και ένα validationsummary control. Όλα καλά μέχρι εδώ (και ελληνικοι και αγγλικοί χαρακτήρες). Για κάποιες περιπτώσεις θέλω το validationsummary να εμφανίζει custom μηνύματα. Χρησιμοποιώ το παρακάτω.

     

    Dim txtcompVldr As New CustomValidator() 
    
    txtcompVldr.IsValid = False 
    txtcompVldr.ErrorMessage = "O ταχυδρομικός κώδικας δεν είναι έγκυρος."
    
    Me.Page.Controls.Add(txtcompVldr)

     

    Το πρόβλημα είναι ότι εμφανίζονται σωστά τα μηνύματα μόνο στα αγγλικά. Στα ελληνικά δεν μπορείς να βγάλεις νόημα.. Πιθανόν να έχει να κάνει με κάποιο encode που πρέπει να γίνει αλλά όσο έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι που να περιγράφει παρόμοιο πρόβλημα. 

     

    Ευχαριστώ..


    Dionisis
  •  27-06-2011, 16:50 66396 σε απάντηση της 66385

    Απ: Προβλημα με τα ελληνικά για custom messages σε validatonsummary control

    Από default το ASP.NET χρησιμοποιεί UTF-8 encoded αρχεία - και έτσι δεν έχει κάποιο πρόβλημα με τα ελληνικά.

    Από εκεί και πέρα παράγοντες που κάνουν τα ελληνικά να φαίνονται "κινέζικα" είναι - αν όντως έχει σωθεί με UTF-8 encoding το .aspx αρχείο σου - τα meta tags που βρίσκονται στο head μέρος της html σελίδας σου, και το τυχόν globalization tag που μπορεί να υπάρχει στο web.config σου.

    Τα έχεις εξετάσει αυτά;

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  27-06-2011, 21:31 66403 σε απάντηση της 66396

    Απ: Προβλημα με τα ελληνικά για custom messages σε validatonsummary control

    Τα meta tags της σελίδας μου το κοίταξα και είναι οκ...

    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8"/>
     
    globalization tag δεν είχα συμπεριλάβει στο web.config και το πρόσθεσα και αυτό. 
    <globalization requestEncoding="utf-8" responseEncoding="utf-8"/>
    Κάτι κινέζικα που εμφανιζόντουσαν εξαφανίστηκαν, όμως στο validation summary control για custom messages εξακολουθεί να τα εμφανίζει "παράξενα". 
    Έχω ανεβάσει σε free host την σελίδα μου. Αν μπορείς να την δεις είναι http://kmalamou.somee.com/test/ 
    Για να επιστρέψει custom messages βάλε στον ταχ κώδικα 99999.
     
    Ευχαριστώ

    Dionisis
  •  28-06-2011, 21:02 66412 σε απάντηση της 66403

    Απ: Προβλημα με τα ελληνικά για custom messages σε validatonsummary control

    Πρέπει και το code behind αρχείο (vb ή c#) να είναι επίσης αποθηκευμένο με utf-8 encoding. Το Visual Studio αποθηκεύει by default όλα τα αρχεία σε utf-8 αλλά μου τυχαίνει καμιά φορά να "χάνεται" το encoding και να αλλάζει. Οπότε αποθήκευσε το aspx αλλά και το code behind αρχείο σε utf-8 (with signature).

    Για να το κάνεις αυτό στο VS, κάνεις "Save as" το αρχείο και στο παράθυρο που βγαίνει, στο κουμπί "Save" έχει ένα βελάκι στα δεξιά του. Εκεί διαλέγεις "Save with encoding".


    Τάσος Καραγιάννης

    Baby debugging steps...
  •  28-06-2011, 21:34 66413 σε απάντηση της 66403

    Απ: Προβλημα με τα ελληνικά για custom messages σε validatonsummary control

    neoklis:
    Έχω ανεβάσει σε free host την σελίδα μου. Αν μπορείς να την δεις είναι http://kmalamou.somee.com/test/

     να επιστρέψει custom messages βάλε στον ταχ κώδικα 99999.

    Τα μηνύματα λάθους φαίνονται μια χαρά - μήπως το πρόβλημα σου, είναι ότι δεν είναι επιλεγμένο το "Auto Select" στο Encoding του browser σου;

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  28-06-2011, 21:57 66415 σε απάντηση της 66413

    Απ: Προβλημα με τα ελληνικά για custom messages σε validatonsummary control

    Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που έκανες να το δεις...

    Ανεβάζω ενα printscreen να καταλάβεις πως εμφανίζεται.. το μήνυμα. (Στον ταχ. κώδικα έβαλες 99999 για να δουλέψει σε custom message;)

    ">

    Το encoding είναι στο AutoSelect....

     


    Dionisis
  •  28-06-2011, 22:00 66416 σε απάντηση της 66415

    Απ: Προβλημα με τα ελληνικά για custom messages σε validatonsummary control

    Το έχω τσεκάρει σε 3-4 διαφορετικούς υπολογιστές και εμφανίζει πάντα το ίδιο μήνυμα... Μπορείς να μου πεις για ταχ. κώδικα 99999 τι μήνυμα παίρνεις;

    Ευχαριστώ


    Dionisis
  •  28-06-2011, 22:03 66417 σε απάντηση της 66412

    Απ: Προβλημα με τα ελληνικά για custom messages σε validatonsummary control

    tasos:

    Πρέπει και το code behind αρχείο (vb ή c#) να είναι επίσης αποθηκευμένο με utf-8 encoding. Το Visual Studio αποθηκεύει by default όλα τα αρχεία σε utf-8 αλλά μου τυχαίνει καμιά φορά να "χάνεται" το encoding και να αλλάζει. Οπότε αποθήκευσε το aspx αλλά και το code behind αρχείο σε utf-8 (with signature).

    Για να το κάνεις αυτό στο VS, κάνεις "Save as" το αρχείο και στο παράθυρο που βγαίνει, στο κουμπί "Save" έχει ένα βελάκι στα δεξιά του. Εκεί διαλέγεις "Save with encoding".

     

    Taso μόλις τώρα είδα το μήνυμα σου..!!!! (τι στο καλό) θα το κοιτάξω και αυτό... Ευχαριστώ


    Dionisis
  •  28-06-2011, 22:10 66418 σε απάντηση της 66417

    Απ: Προβλημα με τα ελληνικά για custom messages σε validatonsummary control

    Παιδιά χίλια ευχαριστώ για την βοήθεια σας... Ήταν τελικά κάτι τόσο απλό... neoklis γαρ.!

     

    και πάλι ευχαριστώ


    Dionisis
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems